ҚЫТАЙДАҒЫ ҒЫЛЫМИ ТАҒЫЛЫМДАМА

Академик Е. А. Бөкетов атындағы Қарағанды университетінің 15 жас ғалымы 2024 жылғы 6-29 мамыр аралығында Шэньян педагогикалық университетінде (Қытай, Шэньян қ.) ғылыми тағылымдамадан өтеді.

Тағылымдама жоғары оқу орындары арасындағы ғылыми зерттеулер мен білім беру саласындағы ынтымақтастық туралы жасалған келісім және «бір-біріне қарай бес қадам»ынтымақтастық бағдарламасы шеңберінде ұйымдастырылған.

«Бір-біріне қарай бес қадам» бағдарламасы мынадай іс-шараларды қамтиды: Е. А. Бөкетов атындағы Қарағанды университетінің 15 жас ғалымы Shenyang Normal University-нен, Shenyang Normal University-нің 15 жас ғалымы Е. А. Бөкетов атындағы Қарағанды университетінен тағылымдама өтеді. Академиялық ұтқырлық үшін Е. А. Бөкетов атындағы Қарағанды университетінен 10 студент, Shenyang Normal University-нен 40 студент жіберіледі. Е. А. Бөкетов атындағы Қарағанды университеті мен Shenyang Normal University химия және химиялық технология бойынша Қазақстан-Қытай ғылыми-практикалық коллоквиумын өткізудің бастамашылары болып табылады.

Шэньян Қытайдағы ең ірі он қаланың бірі. Бұл елдің солтүстік-шығысындағы Ляонин провинциясының ежелгі мәдени астанасы, 2 мың жылдан астам тарихында бүкіл аймақтың дамуына үлкен әсер етті. Шэньян-ыңғайлы инфрақұрылымы бар маңызды индустриялық орталықтардың бірі. Мұнда 20-дан астам ірі университеттер орналасқан.

Шэньян педагогикалық университеті-Ляонин провинциясының негізгі университеттерінің бірі. Жыл сайын Шэньян педагогикасында 22 мыңнан астам адам оқиды. Shenyang Normal University-ге барлығы 33 институт пен 26 түрлі мамандандырылған колледждер, 14 оқу залы, бөлімшелер мен оқу орталықтары, сондай-ақ әртүрлі зертханалар мен қосалқы құрылымдық бөлімшелер кіреді. Shenyang Normal University оқытудың сегіз негізгі бағытына ие: Инжиниринг, әдебиет, Менеджмент, Педагогика, политехникалық ғылымдар, Философия, Экономика, құқықтану.